Poszczególne aplikacje na smartfony i nie tylko cieszą się ogromną popularnością, a co za tym dalej idzie – przybywa ilość użytkowników. Czy aplikacje są na to przygotowane? Jeżeli nie, przydać się może scaling web application. Czym jest skalowanie aplikacji? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Ogólnie o skalowaniu aplikacji

Scale web application to proces, który powinien zostać obmyślony już na etapie zakładania aplikacji. Są osoby, które myślą o tym na samym końcu. Dlaczego? Ponieważ zakładają, że w tak krótkim czasie aplikacja nie zyska na popularności. Jest to błędne myślenie, ponieważ z góry należy wszystko zaplanować, aby móc zapewnić odpowiednią wydajność i przepustowość aplikacji.

Na czym polega skalowanie aplikacji? Jest to proces, który zapewni pełną swobodę użytkowania. Niezależnie od tego, czy korzysta z niej dziesięciu użytkowników, czy też dziesięć tysięcy osób. W żadnym wypadku nigdy nie wystąpią z nią żadne utrudnienia, dzięki czemu użytkownicy będą nastawieni do niej pozytywnie.

Na czym polega skalowanie aplikacji?

How to scale a application? To pytanie, które można zadać takim firmom, jak 10Clouds, która to w swojej ofercie ma wykonanie takich właśnie usług. Na samym początku należy od razu zaznaczyć, że jest to długotrwały proces, który wymaga nie lada zaangażowania. Trzeba wybrać m.in. odpowiednie rozwiązania technologiczne, jakie umieszcza się w chmurze. Na dodatek należy dopasować je względem potrzeb danej aplikacji. Konfiguracja zajmuje sporą ilość czasu.

Optymalizacja narzędzi

Jedno jest pewne – skalowanie aplikacji wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Takie, które powinny zostać zoptymalizowane w taki sposób, aby wszystko mogło działać w jednolity sposób.

Na liście takich narzędzi znajduje się:

  • Vertical scaling (skalowanie w pionie),
  • Horizontal scaling (skalowanie w poziomie) – w tym wydzielenie bazy danych na osobny serwer i korzystanie z load balancera do zarządzania ruchem między serwerami,
  • bazę danych,
  • konfigurację cache,
  • czysty kod,
  • wykorzystanie CDN.

Wydajna aplikacja

Jak więc widać, skalowanie aplikacji to niezwykle złożony proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy specjalistów z tej dziedziny. Jest ona jednak konieczna do tego, aby móc zapewnić wydajność aplikacji w okresach wzmożonego ruchu. Skalowanie aplikacji potrzebne jest również do tego, aby uwzględnić okresy, kiedy ruch będzie zdecydowanie mniejszy. Po to, aby w sposób efektowny można było zarządzać danymi, jakie zapisują się w aplikacji – niezależnie od tego, czego ona dokładnie dotyczy. 

 

Comments are closed.

am-project.org lanails.pl lerliteargentina.com