Marzysz o tym, aby przesiąść się z samochodu na szybki motor? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją i nie masz uprawnień do kierowania żadnym pojazdem? Zanim zaczniesz legalnie poruszać się jednośladem po drogach publicznych, musisz przejść odpowiedni kurs szkoleniowy i pozytywnie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Okazuje się, że zdobycie uprawnień do kierowania motocyklem wymaga nie tylko poświęcenia czasu, ale również niemałych nakładów finansowych. Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl w 2022 roku? Sprawdź!

Sprawdzamy, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl

Zastanawiasz się, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe. Ceny kursów uzależnione są od kilku czynników, przede wszystkim miejsca, w którym się odbywają oraz kategorii prawa jazdy, które chcesz uzyskać. Wyróżniamy aż cztery kategorie:

  • AM,
  • A1,
  • A2,

Każda z nich daje uprawnienia do kierowania innym pojazdem, a przystąpienie do kursu wymaga spełnienia określonych kryteriów. Najwięcej zapłacimy za kurs i egzamin, po którym uzyskamy najwyższą kategorię, czyli kategorię A. Dokument pozwala prowadzić wszystkie motocykle, skutery, motorowery i czterokołowce lekkie. Do egzaminu mogą przystępować kursanci, którzy ukończyli 24. roku życia albo od przynajmniej 2 lat mają kategorię A2. Standardowo cena kursu przygotowującego do egzaminu na kategorię A waha się w granicach 1800-2900 złotych.

Ceny egzaminu

W odróżnieniu od cen kursów, cennik WORD-u jest stały. Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Możesz podejść do egzaminu w wybranym ośrodku, niezależnie od miejsca zamieszkania. Za część praktyczną zapłacisz 180 zł, natomiast teoretyczną – 30 zł.

Comments are closed.