Prefabrykowane ściany betonowe to konstrukcje, które coraz częściej wykorzystywane są przy budowie domu przez indywidualnych inwestorów. Nic dziwnego – charakteryzują się one trwałością porównywalną z tradycyjnymi ścianami wykonywanymi z pustaków. Pozwalają również znacznie skrócić czas potrzebny na postawienie ścian budynku. Nie ma się więc co dziwić, że z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Jak wygląda proces produkcji ścian prefabrykowanych?

Prefabrykowane ściany betonowe mogą pochwalić się bardzo długą listą zalet, a to ze względu na bardzo precyzyjny proces prefabrykacji, pozbawiony błędów i niedoróbek. Ściany prefabrykowane tworzy się przy pomocy ogrzewanych, specjalnych form. Cały proces ma miejsce w pomieszczeniach specjalnie dostosowanych do dojrzewania betonu. To właśnie to warunki sprawiają, że wiązanie się betonu przebiega w znacznie przyspieszonym czasie. Dzięki temu gotową ścianę można otrzymać zaledwie w ciągu kilku dni. Do tworzenia prefabrykowanych ścian betonowych wykorzystuje się wysokiej klasy beton o obniżonej nasiąkliwości. Charakteryzuje się on bardzo wysoką odpornością mechaniczną, a także ponadprzeciętną gładkością – dzięki temu ścian prefabrykowanych przed malowaniem nie trzeba pokrywać dodatkową warstwą tynku.

Prefabrykowane ściany betonowe – montaż

Specjaliści zgodnie twierdzą, że wznoszenie ścian prefabrykowanych przebiega w znacznie szybszy sposób niż murowanie tradycyjnych ścian z pustaków lub gazobetonu. Gotowe konstrukcje wyposażone są w haki montażowe, a prace przebiegają przy wykorzystywaniu ciężkiego sprzętu budowlanego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że prefabrykowane ściany betonowe charakteryzują się bardzo wysoką wagą – jedna ściana może ważyć nawet kilkanaście ton. Gotowe ściany betonowe łączy się ze sobą przy pomocy pionowych i poziomych złączy. Boczne krawędzie po zetknięciu ze sobą wypełnia się betonem– bez konieczności wcześniejszego budowania szalunków. Aby elementy się nie rozsunęły, przez pętle zbrojenia przekłada się dodatkowy pręt.

Podsumowując, prefabrykowane ściany betonowe pozwalają na znaczne przyspieszenie prac budowlanych, a jednocześnie – obniżenie kosztów. Specjaliści twierdzą, że to właśnie w prefabrykowanych elementach leży przyszłość współczesnego budownictwa. Prefabrykowane ściany betonowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność i z pewnością się to nie zmieni. Osoby, które planują budowę własnego domu, powinny wziąć je pod uwagę – jest to rozwiązanie szczególnie polecane przez specjalistów

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe.

Comments are closed.