Jak w każdej dziedzinie można znaleźć lepsze lub gorsze produkty, które współpracują w wykonaniu danego projektu. W przypadku kaletnictwa akcesoria, chemia do skóry i narzędzia odgrywają bardzo istotną rolę. Często kaletnicy zaciekle walczą o wykonanie najpiękniejszego i najbardziej wytrzymałego dzieła. Wtedy każdy detal ma znaczenie! Tokonole to preparat, który uczestniczy w wykonaniu najlepszych projektów wspomagając skórę na różnych frontach. Gwarantuje odpowiednie wypolerowanie, gładkość i ochronę powierzchni skóry zapewniając należyte właściwości wizualne i funkcjonalne.

Tokonole – wygładzenie krawędzi i mizdry naturalnej skóry bydlęcej

 

Tokonole jest preparatem, który można nakładać w dwojaki sposób. Jednak niezależnie od miejsca skóra powinna być odpowiednio przygotowana. Otłuszczenie jej powierzchni i wyposażenie się w dobry sprzęt zagwarantuje, że skóra zostanie odpowiednio przygotowana. I tak po wstępnym oczyszczeniu skóry tokonole można nałożyć na:

-Krawędź skóry; jest to najpopularniejsze miejsce, w którym nakłada się tokonole. Ze względu na swoje właściwości tokonole najlepiej aplikować na zimno używając wełnianych końcówek czy nawet powierzchni palca okrytego rękawiczką. Przed przystąpieniem do nakładania tokonole na krawędź skóry warto jest po ówczesnym odtłuszczeniu użyć dodatkowego, drewnianego narzędzia. Jest nim wood slicker z specjalnie wyżłobionymi otworami, które używa się właśnie do polerowania krawędzi. Teraz już można nakładać tokonole! Najlepiej robić to cienkimi warstwami, aby nie wyjechać poza krawędź – może to wpłynąć na zabarwienie kawałka mizdry.

-Mizdra skóry; jest to wierzchnia warstwa powierzchni skóry, którą też można wypolerować za pośrednictwem tokonole. Jednak trzeba wyposażyć się w glass slicker i plastikową łopatkę. Całość przebiega podobnie co do polerowania krawędzi skóry jednak jest to proces nieco dłuższy. Na początku po oczyszczeniu skóry nakłada się grubszą warstwę tokonole za pośrednictwem palca. Rozprowadza się ją łopatką wypełniając wszystkie pory. Rozprowadzenie jest bardzo ważne, gdyż tokonole potrafi lekko zmienić zabarwienie skóry. Dlatego każdy cal skóry powinien być pokryty cienką warstwą substancji. Po dobrym rozprowadzeniu przystępuje się do polerowania – tutaj nie wood slickerem, a glass slickerem.

Podsumowanie

 

Tokonole to bardzo ciekawy dodatek, który sprawdza się podczas amatorskiego i zaawansowanego projektowania skórnych prac. Dzięki niemu każdy kaletnik może podnieść jakość swojego dzieła, ale i jego odporność! Tokonole zabezpiecza przed uszkodzeniami, pyłem i  zawilgoceniem sprawiając, że oferowane prace są jeszcze lepsze!

Comments are closed.