Kupno używanego samochodu wiąże się z pewnym ryzykiem. Niestety, nie brakuje nieuczciwych sprzedawców zatajających przed potencjalnym kupcem rzeczywisty stan licznika czy fałszujących historię pojazdu. Jak sprawdzić, czy kilkunastoletnia Corsa albo Passat faktycznie nie brały udziału w żadnej stłuczce, a przebieg zgadza się z wartością na liczniku?  Możesz szybko zweryfikować najważniejsze informacje i wyposażenie po VIN, czyli unikalnym numerze przypisanym do danego pojazdu. Jak to zrobić? Sprawdź nasze rady!

Wyposażenie po VIN: jak je sprawdzić?

Każda osoba kupująca samochód może sprawdzić historię wozu i wyposażenie po VIN, czyli numerze identyfikacyjnym. VIN (Vehicle Identification Number), podobnie jak PESEL, jest niepowtarzalny. Oznaczenie nadawane jest każdemu pojazdowi podczas produkcji.  VIN jest ciągiem 17 cyfr i liter. Dla kupca największe znaczenie ma 8 ostatnich znaków. Prawidłowo odczytując znaki, możemy dowiedzieć się, w którym roku i w jakiej fabryce zostało wyprodukowane auto, jaki zastosowano w nim silnik i jakie elementy wyposażenia zostały w nim zamontowane.  Numer VIN znajduje się zazwyczaj na niewielkiej tabliczce przymocowanej do silnika, nadwozia, przedniej szyby albo przy fotelu kierowcy. Ponadto, numer znajduje się również  w dowodzie rejestracyjnym.

W jaki sposób sprawdzić wyposażenie?

Aby poznać dane dotychczasowych właścicieli pojazdu i prześledzić historię samochodu, wystarczy skorzystać ze strony internetowej historiapojazdu.gov.pl. Jeśli interesują Cię szczegółowe dane dotyczące fabrycznego wyposażenia auta, powinieneś udać się do ASO (Autoryzowanej Stacji Obsługi).

 

Comments are closed.