Prawdą jest, że wielu rolników zmaga się z tym dylematem. Zastanawiają się nad tym, czy warto jest ubezpieczać swoje maszyny rolnicze? Jakie niesie to za sobą korzyści? Jaka jest szansa, że takie ubezpieczenie okaże się przydatne? Na ile zakup ubezpieczenia jest uzasadniony ekonomicznie? I czym tak naprawdę jest takie ubezpieczenie? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te nurtujące rolników pytania.

Czym jest ubezpieczenie agrocasco?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest ubezpieczenie agrocasco. Jest to ubezpieczenie dodatkowe. Co oznacza, że nie ma obowiązku jego wykupienia. Więc każdy rolnik powinien samodzielnie zastanowić się nad tym, czy takie ubezpieczenie będzie dla niego korzystne.

Co trzeba wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Jego podstawowym celem jest ochrona maszyn rolniczych przed uszkodzeniami. Jakie maszyny są chronione? Maszyn rolniczych, które są nim objęte, jest naprawdę sporo. W szczególności ubezpieczenie maszyn rolniczych obejmuje:

  • ciągniki,
  • kombajny,
  • kosiarki,
  • glebogryzarki,
  • przyczepy rolnicze,
  • siewniki.

Oczywiście to nie są wszystkie maszyny, jakie mogą być objęte tym ubezpieczeniem. Warto przed jego wykupieniem sprawdzić dokładnie warunki ubezpieczenia i upewnić się, że konkretny sprzęt rolniczy będzie chroniony. Należy też wiedzieć, że chronione są tylko te maszyny rolnicze, które zostaną ujęte w polisie. I nie wystarczy wpisać w niej, że chcemy chronić dwa kombajny i jeden ciągnik. Każdy sprzęt, który ma podlegać pod ubezpieczenie, musi być dokładnie opisany. Musi być możliwość jego dokładnej identyfikacji. O to należy zadbać. To kluczowa sprawa.

Przed czym chroni takie ubezpieczenie?

Zakres ubezpieczenia jest najczęściej opisany w warunkach umowy. Tutaj przeczytać można, przed czym takie ubezpieczenie może chronić. Jaki może być jego zakres działania. Przed zawarciem ubezpieczenia należy się upewnić, że zakres ochrony jest taki, jakiego oczekujemy. To ubezpieczenie chroni maszyny rolnicze w wielu różnych sytuacjach, w których mogą znaleźć się na co dzień.

Ubezpieczenie chroni przed skutkami pożaru, w tym pożaru od pioruna. Przed skutkami przepięcia spowodowanego piorunem. Przed skutkami gradu, bardzo intensywnego deszczu, huraganów. Chroni ono sprzęt, który może być narażony na uszkodzenie w wyniku tych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Comments are closed.